Duster Efsanesi Devam Ediyor Oto Rehber | Oto Haber Dergisi

Güncel Haberler

Duster Efsanesi Devam Ediyor

Aralık 10th, 2017 | by Oto Haber
Duster Efsanesi Devam Ediyor
Otomobil Haberleri
0

Eylül 2017’deki Frankfurt Otomobil Fuarı’nda ilk gösterimi gerçekleştirilen Yeni Dacia Duster, evrim geçirerek tamamen yeni bir dış görünüme ve devrim niteliğinde bir değişimle yeniden tasarlanmış bir iç mekana sahip oluyor. Yeni dış tasarım, otomobilin güçlü karakterini vurgulayan daha belirgin hatlarıyla ön plana çıkıyor. Yeni Duster’ın iç mekanı ise müşterilerine kaliteli ve konforlu bir alan sunuyor.

4×2 ve 4×4 versiyonları bulunan Duster, aynı zamanda gerçek bir SUV’un konforunu ve off-road becerisini bünyesinde barındırıyor. Ergonomik olarak geliştirilmiş sürüş konumu, pratik iç mekan özellikleri ile Yeni Duster’da yolculuklar daha konforlu hale geliyor. Ayrıca geliştirilmiş ses yalıtımı da iç mekanda algılanan sesleri yarı yarıya azaltıyor.

Yeni Duster, hem yolda hem arazide manevra kabiliyetini arttıracak bir dizi sürüş destek ve güvenlik donanımları ile birlikte sunuluyor.

 • 360° kamera, hız ayar ve sınırlayıcı, yokuş iniş destek sistemi (HDC), yokuş kalkış destek sistemi (HSA), elektrik takviyeli direksiyon, otomatik yanan farlar, eller serbest Dacia kart sistemi, otomatik klima
 • Perde hava yastıkları, kör nokta uyarı sistemi

Yeni Duster, Renault Grubu’nun kendini kanıtlamış, uygun fiyatlı motor seçenekleri ile sunulmaya devam ediyor.

 • 6 SCe 115 bg (4×2 ve 4×4) ve 1.2 TCe 125 bg (4×2 ve 4×4) benzinli & manuel. 1.6 SCe 115 bg motorunun bir LPG versiyonu da opsiyonel olarak mevcut.
 • 5 dCi 90 bg (4×2) ve 1.5 dCi 110 bg (4×2 ve 4×4) dizel motorları manuel vites seçeneği ile birleşiyor. 1.5 dCi 110 bg 4×2 versiyonu EDC otomatik vites seçeneği de bulunuyor.

Dacia, Kasım 2017’nin sonunda, global olarak satışlarını yüzde 11,8 artırıp 534 bin 657 adet ile yeni bir satış rekoruna imza attı. Türkiye’de ise Dacia, aynı dönemde 40 bin 921 satış adedine ulaşarak geçen yılın aynı dönemine göre 0,2 puan artış ile yüzde 5 pazar payına ulaşarak yükselişini sürdürüyor. Duster, Türkiye’de satışa sunulduğu 2010 yılından bugüne dek 87 bin 684 adet, Ocak – Kasım 2017’de ise 13 bin 818 satış adedi kaydetti.  Duster, Dacia’ya Türkiye’de son 5 yılın 4×4 otomobil lideri ünvanını kazandırdı.

Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş: “Dacia, Türkiye pazarında yükseliş trendini sürdürüyor. Binek + hafif ticari araç pazarında, iki sıra yükselerek Marka sıralamasında 6. sıraya yükseldik. Biz Dacia’da çekici ve kaliteli otomobilleri en uygun fiyata müşterilerimize sunuyoruz. Dacia olarak sürpriz yeteneklerle dolu ve akıllıca tasarlanmış otomobillerden oluşan yalın bir ürün gamına sahibiz. Bunu yaparken sağlam ve güvenilir otomobilleri, başarısı kanıtlanmış teknolojiler ve güçlü servis ağımız ile destekliyoruz. Net ve anlaşılır fiyat politikamız ile her Dacia modeli, paranızın karşılığını fazlasıyla veriyor. Dacia’nın amiral gemisi Duster, Dacia’ya Türkiye’de son beş yılın 4×4 otomobil lideri ünvanını kazandırdı.Otomatik vites / EDC versiyonunun da ürün gamına eklenmesiyle Dacia ailesine yeni müşterilerimiz katılıyor. Mart ayında pazara sunacağımız Yeni Duster ile Marka’nın Türkiye pazarında yükselişi devam edecek.

Dış tasarımda evrim, iç tasarımda devrim

Yeni Duster, sahip olduğu yeni ön tasarım ile daha iddialı bir karakter ve güçlü bir duruş sergiliyor.

 • Krom radyatör ızgarası, otomobilin en uç köşelerinde yer alan ön farlara kadar uzanarak otomobilin daha geniş görünmesini sağlıyor.
 • Model, üçe bölünmüş LED gündüz farlarını da içeren yeni bir far imzasıyla dikkat çekiyor. Yeni Duster’ın kıvrım detaylarıyla daha yatay görünüme sahip kaputu ise otomobile oldukça güçlü bir görünüm kazandırıyor.

Yan görünüm, aracın SUV kişiliğini vurguluyor.

 • Yeni Duster’ın daha yüksek bel çizgisi, sağlamlık ve koruma izlenimini artırıyor.
 • Ön camın 100 mm öne taşınması ve daha eğimli hale getirilmesi kabini daha uzun ve daha genis hacimli gösteriyor.
 • Sık görülen bir SUV özelliği olan yeni tavan barları, ön cam hattına uzanarak daha dinamik bir profil sunuyor.
 • Yeni 17 inç jantlar otomobile daha iddialı bir kişilik kazandırıyor.

Geniş arka kısım ise otomobile farklı bir duruş kazandırıyor. Yeni Duster’da Dacia’nın dört kareden oluşan arka farları otomobilin uç köşelerinde yer alıyor. Geniş, ön ve arka tampon koruma plakaları ise modelin maceracı özelliklerini öne çıkarıyor.

Ergonomik olarak geliştirilmiş sürüş konumu

Yeni Duster’ın iç mekanında ilk dikkat çeken, iyileştirilmiş ergonomi oluyor. Bu da günlük kullanım için ek konfor ve sürüş kolaylığı sağlıyor.

 • Yeni gösterge paneli, SUV dünyasıyla uyumlu olarak daha cömert ölçülere sahip.
 • Orta konsol önünde 74 mm daha yüksek konumlandırılmış MediaNav Navigasyon ve Multimedya Sistemi, sürücülere pazardaki en kısa görüş mesafelerinden birini sunarak kolay erişim imkanı sağlıyor.
 • Otomatik klima kontrolü için sunulan üç adet klima kumanda düğmesi, gösterge panelinin üstünde yer alan havalandırmaları kontrol ediyor.
 • Orta konsol paneli, kullanıcı dostu ve modern olan yeni piyano tuş takımı ile yenilendi.
 • Konumu değiştirilmiş el freni sayesinde yeni orta konsol, mükemmel biçimde konumlandırılmış 4×4 kumandası ile birlikte daha fazla ek saklama alanı yaratıyor.

Sürüş konumu bir dizi kumanda özelliği sayesinde optimum konfor sağlıyor

 • Direksiyonun yükseklik (40 mm) ve derinlik (50 mm) ayarı yapılabiliyor.
 • Sürücü koltuğunda, bir kol dayanağı, bel ayarı ve artırılmış 60 mm’lik yeni bir yükseklik ayarlama sistemi (daha önceki modelde 40 mm) bulunuyor.
 • Daha fazla destek için koltuk minderi 20 mm daha uzun olarak tasarlandı.

Özenle seçilmiş malzemeler
Yeni Duster, seçilen malzemelere ve genel işçilik kalitesine gösterilen azami özen sayesinde daha zarif bir iç mekan sunuyor.

Gösterge paneli iyileştirilmiş tanecikli bir yapıya ve mat bir görünüme sahip olacak şekilde geliştirildi. Kapı panelleri ise daha hoş dokuma hissine sahip kol dayanaklarını içeriyor. Yeni döşeme, konforlu, modern bir 3 boyutlu dokumaya ve üst dikiş tekniğine sahip. Yeniden tasarlanan vites kolu, krom kaplama ile daha modern bir görünüme kavuştu. Direksiyon simidi, versiyona bağlı olarak, hem yüksek kaliteli hem de özel bir yumuşak dokunuş özelliği ile dikkat çekiyor.

Günlük araç kullanımında pratik iç mekan özellikleri

Yeni Duster’da yolcu koltuğunun altında bulunan 2,8 litrelik çekmece şeklinde yeni saklama gözü de dahil olmak üzere toplam 27,2 litre eşya saklama alanı bulunuyor.

4×2 versiyon için 478 litre bagaj hacmi bulunurken ve 4×4 versiyon için 467 litre bagaj hacmi sunuluyor. Arka koltuk katlandığında ise maksimum bagaj kapasitesi 1,623 litreye ulaşıyor.

Geliştirilmiş ses yalıtımı, kabin içindeki sesleri yarı yarıya azaltıyor

Yeni Duster’da daha kaliteli ses yalıtımı sayesinde iç mekan ses miktarı yarı yarıya azaltıldı.

İç mekan ses yalıtımı, şu şekilde iyileştirildi:

 • Kabin ve motor bölmesi içindeki ses izolasyon malzemelerinin yüzdesi 20’den 50’ye yükseltildi.
 • Geliştirilmiş sızdırmazlık malzemeleri ve kaplamaları uygulandı.
 • Ön camlar için 0,35 mm kalınlaştırılmış cam kullanıldı.
 • İç mekanda titreşimin azaltılması için motor kasası, şasi rayları, torpido paneli güçlendirildi.

Yeni Duster, gelişmiş bir ses kalitesi için 165 mm’lik çift hoparlör ile donatıldı.

Yolda ve arazide daha konforlu bir SUV

Yeni Duster, hem yolda hem de arazide manevra kabiliyetini artıracak bir dizi yeni ekipmanla birlikte sunuluyor.

Yeni Duster, modelin efsane olmasını sağlayan off-road özelliklerinin DNA’sına da sahip. Boyutları şu şekilde:

 • 4,34 m uzunluk
 • 1,80 m genişlik
 • Yerden yükseklik (210 mm)
 • Yaklaşma ve ayrılma açıları sırasıyla 4×4 model için 30° ve 33° ve 4×2 model için ise 30° ve 34°
 • Engel geçme açısı (Breakover angle): 21°

 

Ekstra konfor

Yeni Duster, yeni elektrik takviyeli direksiyon ile birlikte sunuluyor. Direksiyonu döndürmek için gereken gücün yüzde 35 oranında azaltılması, özellikle park etme sırasında faydalı oluyor. Dönüş çapının yüzde 6 oranında azaltılması ile birlikte şehirlerde, yüksek hızlarda ve virajlı yollarda daha hızlı bir direksiyon tepkisi ve gelişmiş manevra kabiliyeti sağlanıyor. Duster, otoyollarda daha güvenli bir sürüş için araç hızına göre direksiyon takviyesi oranını değiştiren bir sistem içeriyor. Bu, özellikle arazi koşullarında büyük fayda sağlıyor.

Yeni Duster, bir adet önde, birer adet yanlarda ve bir adet arkada olmak üzere dört kameradan oluşan 360° görüş kamerası sistemine sahip. Sistem, sürücünün araç çevresindeki alanı görmesini sağlıyor ve park etme konusunda son derece faydalı oluyor. Ön tekerleklerin açısının rahat görülebilmesi için yan aynaların altına yerleştirilmiş kameralar bulunuyor.

Yokuş İniş Destek Sistemi (HDC), sürücünün fren ya da gaz pedalına basmasına gerek kalmadan, önceden belirlenmiş sabit bir hız ile dik eğimlerde otomobilin daha kararlı ve güvenli bir iniş yapmasını sağlıyor. Yokuş Kalkış Destek Sistemi (HSA) ise eğimli arazide ve yolda sürüşü daha kolay hale getiriyor. Off-road meraklıları için 4×4 Monitörü içerisinde bir pusula bulunuyor ve sürücüye otomobilin off-road açılarını ve konumunu gerçek zamanlı olarak bildiriyor.

Yeni Duster’da Eller Serbest Dacia Kart Sistemi bulunuyor. Sürücü otomobile belirli bir mesafe yaklaştığında sistem otomatik olarak tüm kapıları açıyor ve sürücü otomobilden uzaklaştığında kilitleme sağlıyor. Kapıların kilidi açıldığında, otomobilin sinyal lambaları yanıp sönerken, kapılar kilitlendiğinde ise sesli bir onayla birlikte sinyal lambaları yine yanıp sönüyor. Start/stop düğmesi sayesinde, otomobilin çalıştırılması için sürücünün anahtarını kullanmasına gerek kalmıyor.

Aracı kişiselleştirirken koruyan ve hayatı kolaylaştıran bir aksesuar yelpazesi…

Yeni Duster, modelin SUV cazibesini arttıran kullanıcı dostu yeni bir çok aksesuarla beraber sunuluyor. Ön ve arka tampona eklenen yeni spor kit parçaları, Yeni Duster’ın dayanıklı görünüşüne ve SUV stiline katkıda bulunuyor.

Yeni Duster’ın maceraperest kimliğini ve kaslı görünümünü vurgulayan bir diğer özellik, tavan barlarına monte edilen eşyalara ulaşmak için ideal olan yeni yan basamak.

Aracın değerini koruyan aksesuarlara yeni eklenen Easyflex bagaj koruma ürünü ise, bagaj döşemesini optimum seviyede korumak için kaymaz tabanlı ve su geçirmez şekilde tasarlandı.

 Artırılmış güvenlik

Yeni Duster, yolcuların korunmasına yardımcı olacak bir dizi ekipman ile birlikte sunuluyor.

Otomobil, güçlendirilmiş bir şasi ile dikkatleri üzerine topluyor:

 • Yeni 0,2 mm daha kalın şasi rayları ve geliştirilmiş mekanik özelliklere sahip çelik

 Aynı zamanda aşağıdaki yeni güvenlik ekipmanlarına da (pazara bağlı olarak) sahip:

 • Yeni perde hava yastıkları;
 • Yeni koltuklar
 • Arkadan darbede yüksek koruma sağlayan yeni, daha büyük, daha kalın ön baş destekleri;
 • Ön ve arka yan koltuklar için ön gergili emniyet kemerleri;
 • I-Size özellikli çocuk koltukları için yeni bir Isofix bağlantısı bulunuyor. I-Size çocuk koltuklarına takılan destek ayağı, geliştirilmiş çocuk güvenliği için zemine kadar uzanıyor.
 • Takılı olmayan arka emniyet kemeri sayısının gösterge tablosunda görüntülenmesini ve sürüş esnasında bir emniyet kemerinin açılması durumunda bir sesli uyarı işitilmesini sağlayan yeni Kemer Unutma İkaz (SBR) sistemi;
 • Yaya güvenliğinin artırılması için enerji emilimi yükseltilmiş yeni tampon ve yeni kaput tasarımı;
 • Sürücünün daha iyi görebilmesine katkıda bulunan yüzde 8 daha geniş yeni yan aynalar.

Yeni Duster, ek güvenlik için bir dizi faydalı sürüş destek sistemi ile birlikte sunuluyor:

 • Kör Nokta Uyarı Sistemi, aracın her iki tarafında hem önde hem de arkada olmak üzere dört adet sensör içeriyor. Sistem, arkadan veya yandan gelen diğer araçları, üç ila beş metre arasında bir mesafede algılıyor. Herhangi bir nesne tespit edilmesi durumunda, yan aynada bir uyarı ışığı otomatik olarak yanıp sönmeye başlıyor. Sinyal lambası açıkken sürücünün kör noktasında bir araç tespit edilirse, dikiz aynasında bir uyarı lambası yanıp sönüyor. Sistem 30 km/s ile 140 km/s arasında çalışıyor.
 • Hız ayar ve sınırlayıcı, sürücünün hızını sürekli olarak kontrol etmesine gerek kalmaksızın otomobilini önceden ayarlanmış bir hızda sürmesine ve seçilen hız eşiğini aşmamasına olanak sağlıyor. Sistem 30 km/s hızdan itibaren kullanılabiliyor.
 • Yeni Duster daha da rahat bir sürüş deneyimi için otomatik yanan farlar ile donatıldı.

Dacia yeni satış rekorları kırmaya devam ediyor

 Dacia, Kasım 2017’nin sonunda, global olarak satışlarını yüzde 11,8 artırıp 534 bin 657 adet ile yeni bir satış rekoruna imza attı. Dacia, Avrupa’da satışlarını %10,8 artırıp 384.414 adede yükselterek pazar payını 0,16 puan artırdı ve %2,6’ya yükseltti. Bunların her ikisi de yeni rekorlar olarak kayıtlara geçti. Marka ayrıca, hem Avrasya bölgesinde (0,47 puan artışla %8,63) hem de Kuzey Afrika’da (5,2 puan artışla %23,7) pazar payını artırdı. Dacia markasının satıldığı 44 pazarın en az 23’ünde pazar payı veya satış rekorlarına imza atıldı.

Avrupa’da Dacia’nın satışları 384.414 adet olarak gerçekleşti ki bu da satışlarda %10,8’lik artış ve pazar payı artışı (0,16 puanlık artışla %2,6) ile yeni bir rekor anlamına geliyor. Bireysel müşteriler arasında en çok satılan otomobil Dacia Sandero (Eylül 2017 sonu itibariyle) olurken Dacia Duster, bireysel müşteriler arasında en çok satılan üçüncü C-SUV oldu.

-Dacia, Fransa’da %5,9 artışla 108.248 adet satış rakamına ulaşarak yeni bir satış rekoru kırdı.   Dacia Fransa’da beşinci, bireysel müşteriler için binek otomobil pazarında ise üçüncü sırada yer alırken burada Renault ilk sırada yer alan marka oldu.

-Dacia, Avrupa’nın geri kalanında satışlarını %12,7 oranında artırarak 285.468 adete ulaştı. Almanya’da satışlar %29,5 artışla 59.822 adete erişti. Marka İtalya’da satışlarını %20.6 artırarak 58.535 adet satış gerçekleştirdi. Satışlar Polonya’da da (%24,6 artış), Çek Cumhuriyeti’nde de (%20,7 artış) yükseldi.

Romanya’da, Dacia %12.5’lik bir artışla 38.950 satış adedini yakaladı.

Fas’ta, Dacia’nın satışları %12,1 artarak 42.436 adet oldu.

Cezayir’de, Dacia, pazardaki %17,5’lik düşüşe rağmen satışlarını %61,0 artırarak 27.061 rakamını yakaladı.

Türkiye’nin yükselen markası Dacia

Türkiye pazarında Dacia Ocak – Kasım 2017 döneminde 40 bin 921 satış adedine ulaşarak geçen yılın aynı dönemine göre 0,2 puan artış ile 5,0 pazar payı elde etti. Dacia bu sonuçlarla binek + hafif ticari araç pazarında 6. marka konumuna yükseldi. Marka, 2016 yılını 8. marka olarak tamamlamıştı.

Duster, Türkiye’de satışa sunulduğu 2010 yılından bugüne kadar 89 bin 485 adet, Ocak – Kasım 2017’de ise 13 bin 818 satış adedi elde etti.  Duster, Dacia’ya Türkiye’de son 5 yılın 4×4 otomobil lideri ünvanını kazandırdı.

Duster Türkiye’de Mart 2018’de pazara sunulacak.

Son derece aktif bir Dacia topluluğu

Dacia topluluğu üyeleri 2017 Frankfurt Otomobil Fuarında gerçekleştirilen Yeni Duster’ın tanıtımında özel konuk olarak yerlerini aldılar. Dacia topluluğu, Dacia’nın başarısına çok büyük bir katkı yaptı ve şu anda aracın sosyal medyada dört milyon takipçisi bulunuyor. Türkiye, 719 bin ile Dacia’nın en fazla Facebook takipçisinin olduğu ülke konumunda bulunuyor.

Comments are closed.