LEXUS, LÜKS HİBRİT OTOMOBİLLERİYLE PREMIUM SEGMENTTE YEPYENİ BİR SAYFA AÇTI Oto Rehber | Oto Haber Dergisi

Güncel Haberler

LEXUS, LÜKS HİBRİT OTOMOBİLLERİYLE PREMIUM SEGMENTTE YEPYENİ BİR SAYFA AÇTI

Aralık 14th, 2017 | by Oto Haber
LEXUS, LÜKS HİBRİT OTOMOBİLLERİYLE PREMIUM SEGMENTTE  YEPYENİ BİR SAYFA AÇTI
Otomobil Haberleri
0

Dünyanın en iyi otomobillerini üretmek üzere 1989 yılında faaliyete başlayan Lexus, kısa zamanda premium segmentin referans noktası haline geldi. Sadece otomobilleriyle değil sunduğu hizmetlerle de farkını ortaya koyan Lexus markası, geçtiğimiz yıldan itibaren Türkiye pazarında da yer almaya başladı. Bununla birlikte Avrupa’da sunulan tüm hibrit modelleri Türkiye’ye getiren Lexus, böylece premium sınıfta çıtayı farklı bir seviyeye taşımayı başardı. Bu sayede tüm modellerinde hibrit motor seçeneği sunan tek marka olarak farkını ortaya koyuyor.

Dünyanın en gözde lüks hibrit markası olma özelliğini sürdüren Lexus, dünyanın ilk kompakt lüks hatchback modeli CT, sportif sedan modelleri IS ve GS, lüks sedan modeli LS, coupe modeli RC, SUV modelleri NX ve RX’in hibrit teknolojisine sahip versiyonlarını Türk müşterileriyle buluşturuyor. Önümüzdeki yıl ise Lexus’un süper coupe hibrit modeli LC 500h, Türk kullanıcısıyla buluşturulacak.

Lexus, ilk lüks hibrit SUV ile ses getirdi

1989’da dünyanın en iyi otomobillerini üretme felsefesiyle yola çıkan ve kısa zamanda, premium segmentin standartlarını belirleyen bir marka haline gelen Lexus, 2005 yılında da dünyanın ilk lüks hibrit modeli olan RX 400h’yi piyasaya sunmuştu. Hibrit teknolojisini, çevreci özelliklerinin yanında yüksek performanslarıyla da yakın ve orta vadede çözüm olarak gören Lexus, tüm dünyada bugüne kadar 1 milyon adetten fazla hibrit satışı gerçekleştirerek, uluslararası alanda da başarısını perçinledi.

7 farklı hibrit modeliyle dikkat çekiyor

Lexus Türkiye’de satışa sunmaya başladığı 7 farklı hibrit modeliyle her segmentte bir model sunmaya başladı. Premium üretici, hatchback’ten, spor sedana, lüks sedana, SUV ve coupe modellere kadar her beğeniye hitap eden modellere sahip.

Lexus’un Giriş Seviyesi Hibrit Modeli: CT 200h

Dünyanın ilk kompakt lüks hibrit otomobili olan CT 200h, tasarımıyla ve sürüş özellikleriyle öne çıkıyor. Hem benzinli hem de elektrikli motor sahip CT, düşük yakıt tüketimi ve sportif sürüşü bir arada sunuyor. 1798 cc’lik benzinli motoru 136 bg ve 142 Nm tork üretiyor. CT 200h’nin yakıt tüketimi ise sadece 4.1 lt/100 km. 1.8 litrelik benzinli motora sahip CT 200h, vergi teşviğiyle birlikte 1.6 litre hacimli motor oranlarıyla vergilendiriliyor.

Sportif Hibrit Sedan: IS 300h

Lexus’un sportif sedan modeli IS, dinamizmi ve zarafeti lüks ile birleştiriyor.  Sedan konforunu yaşamak isteyen ancak sportiflikten ödün vermek istemeyenlerin tercihi olacak Lexus IS, aynı zamanda çarpıcı tasarımı, LED aydınlatmaları ve özel tasarım panjuruyla dikkat çekiyor. İlk olarak 1998 yılında üretilen IS, üçüncü jenerasyonuyla Türkiye’de satışa sunuldu. 223 bg üreten Lexus IS 300h, 2.5 litrelik benzinli motoru elektrikli motorla kombine ediyor.

Güçlü Bir Sedan: Lexus GS 300h ve 450h

Uzun yol konforunu, dinamizmle birleştirmeyi başaran GS, iki farklı hibrit versiyonla satışa sunuluyor. GS 300h, 2.5 litrelik benzinli ve elektrikli motordan oluşan hibrit sistemine sahip. GS 300h sofistike bir hibrit performansı sergilerken 100 kilometrede sadece 4.5 lt yakıt tüketimine sahip. GS 450h modeli ise 3.5 litrelik V6 motoru elektrikli motorla kombine ediyor. Dünyanın en gelişmiş Lexus test simülatöründe ve Almanya’nın efsanevi Nürburgring pistinde GS hibrit modelimiz, 1.5 milyon kilometreden fazla test edilerek geliştirildi.

Amiral gemisi tamamen yenilendi: Yeni Lexus LS 500

Lexus markasının simgesi olan ve lüks sedan segmentinin referans noktası olarak gösterilen LS, tamamen yenilenerek çıtayı daha yukarıya taşımaya hazırlanıyor. Lexus’un yeni altyapısı üzerine yapılan LS, benzinli ve hibrit motor seçeneklerine sahip. Coupe tarzı tasarımıyla birlikte konforlu, lüks ve geniş bir kabini bir arada sunuyor. Çekici dış tasarımın altında, geleneksel Japon estetiği ve modern tasarım kombine ediliyor. Klasik bir lüks sedan tarzını daha farklı bir noktaya taşıyan LS alçak ve akıcı çizgileriyle bugünün müşteri beklentilerini karşılıyor. Buna karşın LS’in amiral gemisi sedan modeli imajını etkilemeyecek biçimde geniş ve konforlu bir kabin sunuyor.

Yeni LS 500h’de 3.5 litre Dual VVT-i V6 benzinli motor ve iki elektrikli motor bulunuyor. Sistem gücü 354 HP oluyor. Sadece benzinli motora sahip LS 500 dört çeker olarak sunulacakken, LS 500h ise, tercihe göre arkadan itişli veya dört çeker olarak sunulacak. Yeni LS, yılın ilk çeyreğinde satışa Türkiye yollarına çıkacak.

Lüks Hibrit Crossover: Lexus NX 300h

Lexus’un kısa zamanda büyük beğeni toplayan NX modeli, hibrit versiyonuyla da öne çıkıyor. NX 300h, 2.5 litrelik benzinli/elektrik motoruna sahip hibrit sisteminden güç alıyor. Kombine olarak 197 HP güce sahip NX 300h, önde ve arkada olmak üzere iki elektrikli motora sahip.

 Lüks SUV Segmentinin Yaratıcısı: Lexus RX 450h

Lexus’un RX modeli 1998 yılında tanıtılarak ilk lüks hibrit SUV olma unvanını elde etti. Yeni RX, Lexus ürün gamının DNA’sını barındıran özelliklerinin yanında şimdi çok daha cesur bir tasarımla gücünü ortaya koyuyor. Uzun zamandır en çok satan lüks SUV modellerinden biri olan RX 450h hibrit, 3.5 litre V6 motora ve elektrikli motoruyla 313 HP güç üretiyor.

Premium Coupe: Lexus RC 300h

Lexus markasının premium coupe modeli RC, kışkırtıcı tasarımı, keyifli ve heyecan verici bir sürüş deneyimiyle birleştiriyor. Lexus markasının genç müşterileri hedefleyen RC modeli, hibrit versiyonuyla da tercih edilebiliyor. 2.5 litrelik benzinli ve elektrik motoruna sahip RC 300h, 223 HP güç üretiyor. Ortalama yakıt tüketimi ise sadece 4.7 lt/100 km olarak dikkat çekiyor. RC 300h modelini özel siparişle satın almak mümkün olacak.

Süper Coupe LC 500h, Gelecek Yıl Türkiye’de

2017 yılından itibaren tüm dünyayla aynı anda Türkiye’de de satışa sunulacak olan Lexus LC500,  mühendislik ve tasarım ekiplerinin büyük bir uyum içerisinde çalışması sayesinde sıra dışı özelliklere sahip oldu. 2012’de tanıtılan ve büyük beğeni toplayan LF-FC konseptinden yapılan mimarisi, üretim versiyonuna aktarılmaya çalışıldı. LC 500, aerodinamik tasarımını, karbon fiber tavan ve yola oturan alçak ve geniş bir duruşla tamamlıyor. LC 500h’de güçlü bir elektrik motoru, lityum iyon yeni batarya ve 3.5 litre V6 benzinli motor yer alıyor. Gelecek yıldan itibaren Türkiye’de de satışa sunulacak LC500h, 5 saniyenin altındaki 0-100 km/s hızlanmasıyla da dikkat çekiyor.

Lexus’un öncü olduğu hibrit modelleri nasıl çalışıyor?

Tüm hibrit Lexus modellerinin kullandığı Lexus Hybrid Drive teknolojisi, güçlü bir benzinli motoru, elektrikli motorun tasarrufuyla birleştiriyor. Bu sayede kesintisiz bir sürüş sunarken, sürücünün hiçbir şeyden ödün vermesine gerek kalmıyor. Lexus hibrit modelleri, güçlü hızlanma kabiliyeti, düşük yakıt tüketimi ve düşük emisyon değerleriyle dikkat çekiyor. Kendi kendine şarj etme özelliğine sahip hibrit modeller, istendiğinde EV moduyla sadece elektrikli olarak yolculuk yapmaya imkan tanıyor. Lexus’un hibrit modellerinin tümü, bu modellere özel olarak geliştirilmiş ve kesintisiz bir sürüş sağlayan E-CVT şanzımana sahip.

Lexus ayrıca 60’a yakın noktadaki geniş servis ağı ve Geri Alım Garantisi gibi hizmetlerle iddiasını artırmaya da devam ediyor.

Comments are closed.