Mazda EPA yakıt ekonomisi listesinde üst üste beşinci kez birinci geldi Oto Rehber | Oto Haber Dergisi

Güncel Haberler

Mazda EPA yakıt ekonomisi listesinde üst üste beşinci kez birinci geldi

Ocak 19th, 2018 | by Oto Haber
Mazda EPA yakıt ekonomisi listesinde üst üste beşinci kez birinci geldi
Otomobil Haberleri
0
  • Mazda tüm rakiplerini bir kez daha geçerek kilometre performansı ve CO2 salınımlarında gelişme sağlamaya devam ediyor.
  • SKYACTIV Teknolojisine dayalı model yelpazesi, dizel ve elektrikli modeller hariç birinciliğe yerleşti.

Hiroşima / istanbul, 19 Ocak 2018 . ABD Çevre Koruma Kurumu’nun (EPA) geçtiğimiz hafta yayınladığı yıllık Hafif Hizmet Yakıt Ekonomisi Eğilimleri raporuna* göre Mazda, ABD yollarında üst üste beşinci yılda en yüksek yakıt ekonomili model yelpazesine sahip marka oldu.

ABD’de satışa sunulan Mazda modellerinin ortalama üretici ayarlı yakıt ekonomisi, 2016 yılında kombine çevrim için bir önceki seneye kıyasla 0,4 mil/galon seviyesinde bir iyileşme ile 7,9 litre/100 km (29,6 mil/galon) olarak kaydedilmişti. Mazda ayrıca 187g/km (301g/mi) gibi bir değerle araç üreticileri arasında en düşük ortalama CO2 emisyonu değerine de sahip oldu. Genel ABD piyasası ortalaması 9,5g/100km (24,7mpg) ve 223g/km (359g/mi) CO2 seviyesindeydi. EPA, model yılı boyunca satılan her bir araç için gerçekleşen değerleri yakınen yansıttığı düşünülen düzenlenmiş rakamları esas alıyor ve ortalamayı satış hacmine göre hesaplıyor.

Tüm Mazda modellerinde kullanılan hafif motor, şanzıman, şasi ve kaportalardan oluşan SKYACTIV Teknolojisi yelpazesi şirketin EPA’nın listesinde beş yıldır birinci konumda olmasında önemli bir rol oynadı. Bu başarı özellikle de araç üreticisinin gerçek performans ve yakıt ekonomisi elde etmek amacıyla içten yanma sistemini optimize etme çabalarının bir göstergesi.

* “Hafif Hizmet Otomotiv Teknolojisi, Karbon Dioksit Emisyonları ve Yakıt Ekonomisi Eğilimleri: 1975 – 2017”, bkz: www3.epa.gov/otaq/fetrends-complete.htm

 

Comments are closed.